A e mori vendimin pas drekës me Berishën? Meta jep lajmin e madh për zgjedhjet

Këto ditë kanë qarkulluar foto ku duket Kreu i Shtetit Ilir Meta me Sali Berishën dhe Lulzim Bashën.

E shumë analistë e kanë lidhur vendimin e Metës për të çdrekretuar datën e zgjedhjeve me një ndikim të mundshëm të tyre.

Por ja si u përgjigj vetë Meta për këtë çështje në konferencën e sotme për shtyp:

Që rri herë pas herë me zotin Berisha ky nuk është ndonjë sekret i madh, dreka ime me zotin Berisha nuk ishte sekrete, janë momente relaksi.

Unë se kuptoj pse duan të më shkarjojnë, unë dua pëer ta lënë këtë detyrë për sakrifivëen në emër të një zgjidhje

S’e kuptoj u intereson zgjidhja e krizës, apo shkarkimi i presidentit, unë se kuptoj, hajde zgjidhim krizën dhe shkarkohet presidenti.

Nëse është ndikuar nga Basha a Berisha, apo Monika do thotë dikush, zoti Basha e ka marrë vesh këtë vendim në orën 7 e 10 apo 7 e 15 në momentet e fillimit të protestës. Kjo është regjistruar përmes sekretarisë telefonike ku i është kërkuar të ndërpritet mitingu nëse shihet cdo manifestim dhune dhe i është bërë publik fakti që do cdekretohej data e zgjedhjeve që të ctensionohej e të përfundonte sa më shpejt ai manifestim. Ky vendim nuk bëhet për të plotësuar tekat e opozitës.