“Ben Blushi i vuri f.l.akën Digitalbit, Vjollca, fati i Librës po ju sillet vërdallë në oborrin e Top Medias”

Nga Sali Berisha

Blushi i vuri f.l.aken Digitalbit!

Te dashur miq, pasi rr.enoi Top Channel duke mbrojtjur Edvni Mafine, Blushi, si me fuqi magu (sh.trigu), duke perzene nga ky televizioni kombetar te gjithe ata qe kishin bere historine e suksesit te tij, ne kundershtim flagrant dhe pa votim detyroi Vjollcen te shpallet drejtuese e Digitalb dhe perzuri prej andej drejtuesin e talentuar te kesaj platforme z. Alban Jaho.

Per kete akt Blushi u shtrua ne dru ne moment sh.p.erthimi te zemerimit te papermbajtur nga Alban Jaho, nga duart e te cilit, sipas qytetarit dixhital, mezi e nxoren qytetaret qe po darkonin ne restorantin e njohur Padam. Regjistrimi i kesaj shtruarje ne dru nga qytetari dixhital, jep pamje te renda qe Blushi dhe ata qe ishin ne ate tavoline nuk do te donin kurre ti shikonin.

Ky sh.err vazhdon sepse Blushi zgjodhi te h.ak.merret ndaj femijeve te Albanit. Ai bindi Ramen te urdheronte n.a.rkob.anditet me uniforme, qe ne dh..unim fl.agrant te Kushtetutes u versulen dhe t.err.orizuan femijet dhe bashkshorten e Albanit ne ora 1 te nates duke kerkuar per te a.rrestuar dhe rrahur Albanin siç kishte kerkuar vet v.i.ktima e tij Blushi.

Miq, nuk do te ndalesha tek ky episod po te mos qe nje episod, nje takim tjeter qe ka ndodhur po ne restorantin e njohur Padam, kesaj here ne prani edhe te padronit te Blushit, Edvin Mafise.

Ne kete takim Blushi, pasi sh.katerroi per llogari te Rames Top Channel, paraqiti skemen e tij per sh.katerrimin edhe te rrjetit tjeter televiziv kombetar, Televizionit Klan.

Lidhur me kete takim te pashembullt ne historine e tre dekadave, Blushi si sherbetor Rames, sipas deshmitareve dixhitale ai u paraqit si nje mediacid i vertet.

Per kete takim te pashembullt, nje analist, qe e do Blushin por qe u trondit dhe nuk iu besoi vesheve per ate qe degjoi per te, ka publikuar nje artikull ne nje portal ne te cilin hedh drite por te zbehte per takimin me te pashembullt, qe siç tregojne rregjistrimet e qytetarit dixhital do ta kishin lakmi edhe ekipet me staliniste apo gebelsia e te ngarkuareve me v.r.asjen apo m.u.tacionin e mediave.

Takimi famkeq ne Padam, qe eshte i gdhendur me germa te zeze ne muret e kohes, do te jete objekt i nje artikulli tjeter.

Por per tu kthyer perseri tek Digitalbi, pas deshtimit te arritjes te nje marreveshje ne Padam, qe kishte marre persiper te realizonte kesaj here edhe ne prani te vet Rames, Blushi, ne nje akt h.a.kma.rrje te verbet e te papermbajtur detyroi Tv Klan te largohet nga platforma e Digitalbit, vendim ky inatçor dhe me pasoja sh.k.ate.rruese per vet kete te fundit por ne shkelje flagrante te kontrates me qindramijra shikues te televizionit Klan qe paguanin per shikimin e tij ne platformen e Digitalb.

Duke u kthyer edhe njehere tek rrenimi pas TCh tani edhe i Digitalb, Blushi ka filluar edhe aty fshesen e partise. Ai i dergon cdo dite lista drejtorit te ri qe nuk ka haber per plotformen por sipas listave largon nga puna ata qe ngriten dhe shnderruan Digitalbin ne platformen me te suksesshme mediatike shqiptare.

Se fundi nje keshille dhe nje sygjerim te sinqerte per presidenten e Top Madias, zonjen Vjollca Hoxha: Po mbajte Blushin aty mos harro dhe kontrakto sa me shpejt nje studio te mire avokatie te specializuar ne falimentime pasi flitet se fati i Libres po ju sillet verdalle ne oborrin dhe korridoret e Top Medias.

Se fundi, sugjerimi im per zonjen Hoxha eshte te pyes pak zonjen Mimoza Hafizi ku shkuan parate qe ajo me idealizem investoi per Libren.

Lexoni mesazhin e punonjesit dixhital te Digitalbit. sb

Ky eshte drejtori i ri i Digitalb. I punesuar si jurist ne fillim te vitit ne kete kompani quhet Redi Lamaj. Nuk njihet ne rrethin mediatik nuk ka asnje njohuri per median. Ky eshte drejtori momental pas largimit te Albana Shkurtes ish zv.ministres qe nuk pranoi shantazhet qe i vinin nga drejtuesit dhe u largua. Ky djali ka punuar jurist ne nje banke, eshte i sjelle nga partia, i paafte, arrogant, pa asnje eksperience ne media dhe vetem merret vetem ekzekutim e urdhrave te Blushit per heqjen e punonjesve qe kane 15 vjet qe punojne me djerse. Ky merr listat dhe pret kokat e punonjesve me urdher nga udheheqesit. I vendosen flaken digitalbit.

Ngjarja që bëri bujë një muaj më parë

Një sherr që ka degjeneruar në thyerje gotash, pjatash e gjithçka tjetër që ka pasur tavolina.

Dje në mbrëmje, rreth orës 22.00 të mbrëmjes, në restorant “Padam”, në qendër të Tiranës, drejtori i Top Channel Ben Blushi dhe ish-drejtori i Digitalb Alban Jaho, janë zënë në ambientet e jashtme të Restorantit ku edhe ishin ulur në prani të dy miqve të tyre, pronarit të TV Klan Aleksandër Frangaj dhe biznesmenit Samir Mane.

Sherri ka degjeneruar duke trembur edhe njerëzit që kanë qenë në bar për qef, aq sa njëri prej njerëzve në tryezë, ka thirrur edhe policinë për të shuar sherrin.

Dëshmitarët në restorant tregojnë se në një moment të caktuar, gota e pjata kanë fluturuar në drejtim të dy palëve, ndërkohë që dy biznesmenët Frangaj e Mane kanë dashur të shuajnë sherrin. Deri në orën 01:00 pas mesnate, edhe vetë prokurorët kanë qenë në vendngjarje, por pa shoqëruar asnjë prej tyre.

Dëshmitarët nuk kanë dëgjuar sesi ka filluar sherri mes Blushit dhe Jahos, por dihet tashmë, se pas ardhjes së Ben Blushit si drejtor në TCH, Alban Jaho u shkarkua nga administrator i Digitalb.

Ndoshta takimi mes tyre mund të ketë qenë për pajtimin e palëve. Që siç duket, nuk ka rezultuar e suksesshme. Asnjëri nga palët nuk është shoqëruar në polici, por sherri i madh prej disa minutash, është filmuar edhe nga kamerat e restorant Padam, që sipas informacioneve, janë marrë edhe nga policia.