Bëri gjest provokues ndaj rusëve, e përjashtojnë nga kombëtarja

Federata e Futbollit e Kroacisë, pas ndeshjes me Rusine te cilen e eleminoi nga Boterori, hoqi Ognjen Vukojeviçin, një anëtar i stafit stërvitor të ekipit kombëtar, pas një video ku thuhej “Lavdi Ukrainës”, pasi Kroacia fitoi me Rusinë në çerekfinale të Kupës së Botës.

4E05DB9100000578-0-image-a-96_1531149322437

Vukojeviç dhe mbrojtësi i Kroacisë Domagoj Vida postuan videon në mediat sociale pas ndeshjes të shtunën.

Veprimet e tyre u kritikuan nga politikanët rusë dhe çuan në një paralajmërim nga komiteti disiplinor i FIFA-s.