Bleu vilën luksoze 262 milionë dollarë, zbulohet emri i biznesmenit miliarder

Edhe për tregun ultra-luksoz të pasurive të patundshme në Londër, ky çmim është i bujshëm: më shumë se 262 milion dollarë për një rezidencë prej 45 dhomash në Knightsbridge.

Për blerësin, Cheung Chung Kiu, nuk është blerja e tij më e shtrenjtë. Kryetari kinez i C C Land Holdings Ltd ka bërë dhe më parë blerje stratosferike sikurse rasti i terrenit në Peak në Hong Kong për 656 milion dollarë në 2015, një rekord në atë kohë.

C C Land tashmë ka bërë blerje të konsiderueshme asetesh në Londër pas dekadash në Kinë, pjesë e një grupi të rrallë firmash të pasurive të patundshme aziatike me një ekip të bazuar në Britani i cili realizon marrëveshjet dhe merr vendimet kyçe për kompaninë.

Por, përtej të gjitha investimeve të tij, dihet shumë pak rreth Cheung jashtë qarqeve ultra të pasura në Kinë dhe Hong Kong, ku shtypi vendor ka raportuar se ai është pjesë e një rrethi pokeri privat, the Big Two Club, që përfshin tifozët pronë Joseph Lau i Estates Holdings Ltd Kineze, Hui Ka Yan e Grupit Evergrande të Grupit Evergrande dhe Henry Cheng Co Neë Development Development Co. Detaje se si ai grumbulloi dhe harxhon pasurinë e tij janë të vështira për tu gjetur, sikurse edhe vet ai dëshiron (të mbetet sekret).

“Grupi ka shumë investime në Kinë, unë gjithashtu investova në emrin tim personal,” u tha Cheung mediave kur ndoqi Konferencën Konsultative Politike të Kinës në vitin 2018. “Por ju thjesht nuk do të dini asgjë rreth saj.”

Ndërsa C C Land formon pjesën më të madhe të biznesit publik të Cheung, është vetëm një pjesë e vogël e një rrjeti të gjerë. Ai ka aksione në të paktën 15 kompani publike dhe aktualisht qëndron në tre borde, duke përfshirë C C Land, sipas të dhënave të bursës së Hong Kongut. Bazuar në këto zbulime, ai ia vlen të paktën 1 miliard dollarë, sipas Indeksit të Bloomberg Billionaires.

Nuk dihet shumë për miliarderin enigmatik, i cili kohët e fundit është shfaqur si një mbrojtës i skenës së arteve në Londër. C C Land sponsorizoi ekspozitën e Pierre Bonnard në galerinë Tate Modern vitin e kaluar dhe është një sponsor i programit Skulpturë në qytet. Ai është i njohur si shumë i thjeshtë aspak kujdesshëm për paraqitjen e tij.

Cheung është mbiquajtur Li Ka-shing i Chongqing nga shtypi lokal, duke nënkuptuar statusin e tij të miliarderit, lidhjet e pasurive të patundshme dhe vendin e lindjes së tij. Ashtu si Li, Cheung gjithashtu ka shitur asete në territorin e Kinës ndërsa lëronte para jashtë shtetit.

Kompania është kritikuar nga media kineze për “tërheqjen e investimeve nga vendi” duke asgjësuar asete në shkallë të gjerë. (Bloomberg-scan)