Del letra e rrallë e politikanit shqiptar: I vetmi deputet që refuzova të takohesha dhe të darkoja…

“Le Temps” ka botuar, të premten e 30 prillit 1909, në ballinë, intervistën e korrespondentit.

Ndodhi atëherë dhe nuk u përsërit më kurrë – dita kur ushtarët ndaluan l.uftën me njëri-tjetrin, për të festuar së bashku Krishtlindjet

Si çdo festë tjetër, edhe kjo e Krishtlindjeve është një festë e veçantë dhe të.

Tek godina 15 ku u shkrua historia: Majko dhe Imami flasin për shembjen e selisë së parë të PD-së

Nga Luljeta Progni Një dhomë me derë xhami, në katin e parë sa hyje në.

Esat Pashë Toptani për gazetën greke (1913) : Nuk e besoj krijimin e një shteti shqiptar, është popull me të meta, të paditur…

Nga Aurenc Bebja, Francë – 30 Nëntor 2019 L’Echo de Paris” ka botuar, të martën e.

Si bënin dashuri fshehurazi vajzat e udhëheqësve në kohën e Enverit, informatorët e Sigurimit i mbulonin për të ruajtur…

Ekzaltimi për Bllokun hasej kryesisht jashtë territorit të tij. Djemtë dhe vajzat single të popullit.

“Natën e v.d.e.kjes Enverit iu bë operacion s.ekret ne m.org”, zbulohet rrëfimi i rrallë

Publikohet intervista e Edmond Lakos, një nga piktorët grimier më të njohur të Radio-Televizionit Shqiptar,.

“Si na prenë në besë komunistët me amnistinë 1945-ës dhe na dënuan me vite të gjata burgu…..”- Dëshmia e të diplomuarit në Francë, Lekë Vojvoda

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e dhimbshme të Lekë Vojvodës me origjine nga Shoshaj i Dukagjinit,.

I morën djalin 4-vjeçar/ Kush janë Meçe dhe Shtylla, dy ish-hetuesit që përmend në rrëfimin e kobshëm të Tufës

Ditën e sotme po bën xhiron e rrjetit rrëfimi i një nëne nga Berati së.

“Fotoja e fundit e Enverit pas lajmit se v.d.iq”, mjeshtri i aparatit rrëfen debatin me Nexhmijen dhe pritjen në dhomën e kuqe

Fotografi Petrit Kumi ne nje rrefim per Panorama, flet per sjelljen e Enver Hoxhës në.

Zbulohet shkresa sekrete në kasafortën e Enverit: Duhet prishur fejesa me Silva Turdiun. Djali shkonte me një k*r.vë, tani përfundoi në…

Në bisedën e parë me Mehmet Shehun për krushqinë e papërshtatshme që kishte bërë, Enver.