Amaneti i deputetit shkodran që e pushkatuan: Më varrosni pranë vajzës, me shpresë vdes si burrë

Riza Dani pat lindur në Shkodër në një familje patriotike. Mbasi mbaroi shkollën “Ruzhdien” në qytet,.

E vërteta e kulluar, kush e grabiti floririn shqiptar

Nga Kastriot Dervishi ..Një ndër krimet më të njohura të regjimit komunist në Shqipëri, me.

FOTO/ Makinat me të cilët udhëtonte Enver Hoxha. Historia e “Mercedes 600”

Në historinë njerëzore të 100 viteve të fundit, një nga kureshtitë më të mëdha ka.

“Enveri masakroi popullin për të ruajtur karrigen, nëse s’do ishte ai do ishim një Zvicër në Ballkan”

Nga Ilir HOXHOLLI Po më thoni se Enveri pati të këqija dhe të mira? Do.

“Oficerë sigurimi keqpërdornin nusen e lagjes si skllave për seks, eksperimenti komunist në Shkodër”

Absurde, komike, e dhimbshme: kështu ishte Shkodra gjatë komunizimit. Mbi kujtimet e Stefan Çapalikut «Secili.

Nuk jua merr mendja kurrë, ja sa ishte rroga e Enver Hoxhës gjatë komunizimit

Në listën e 33 drejtuesve të qeverive shqiptare, prej vitit 1912 deri më sot, Enver.

Sot aty është Tajvani, por si u ndërtua parku “Rinia”? Ja kush ishin VIP-at që e frekuentonin

Nostalgji eshte ai park per tiransit e para viteve 90`. Nje prej tyre eshte Sotir.

“Ja regjistrimi ku Azemi thotë: Të gjitha vrasjet vijnë nga zyra e Berishës”

Marjan Gryka, ish-truproja e Azem Hajdarit, akuzon Berishës si aktor kryesor në skenarin e vrasjes.

Fotot e Shqipërisë komuniste që jua kanë fshehur/ Do t’ju lënë gjurmë të thella!

Ju që nuk e keni jetuar kohën e diktaturës, ndoshta mendoni se çdo gjë ka.

E dënoi komunizmi/ Mbesa e juristit shqiptar rrëfen: Si e eliminoi Enver Hoxha, i njihte veset e rinisë

Mbesa e ish-juristit të dënuar nga regjimi komunist, Abdulla Rami, Ermira Xhomaqi, ndodhet prej ditesh.