Çfarë do ndodhë tani që iku Valdrini? Voltana fiton bindshëm, Basha do fusë…

Akademiku i njohur Artan Fuga flet për situatën e krijuar në politikën shqiptare dhe atë që pritet të ndodhë pas dorëheqjes së Valdrin Pjetrit.

Nga Artan Fuga

Politike si një lojë yçi. Ma ka sugjeruar papagalli im, sikurse ju thashe dje, kandidati per t’u bere kryetar bashkie ne Shkodër do të jepte dorëheqjen. Gjithcka i ngjan nje loje yci me detyrim e percaktim. Askush nuk leviz dot. Komisioni i zgjedhjeve do te kerkoje nje date zgjedhjesh. Presidenti Meta do t’u thote j’a ku e keni 13 tetorin.

Kryeministri Rama do ta pranoje si rast i vecante i Shkodres. Kryetari i pd Basha do te fusi kandidatin e pd ne loje, por do te veje kusht edhe zgjedhjet e keshilltareve. Zonja Ademi do te jete kandidate. Me pas do te behen zgjedhjet dhe Voltana do te fitoje bindshem.

Pastaj, mocioni kunder Presidentit per ta denuar se ka dekretuar 13 tetorin do te shkrije ne uje. Pastaj…, papagalli me thote: mos i trego te gjitha cfare te kam thene qysh sonte…. Do te bejne sikur nuk duan, nderkohe loja eshte me detyrim e percaktim.