Darka e Yuri Kim me Bushatin në Shkodër, zbulohen detaje nga biseda…pse kr.imi ishte në qendër të vëmendjesMe mesazhe te forta po i drejtohet krereve te politikes dhe qytetareve ambasada Amerikane ne Shqiperi, ne prag te zgjedhjeve te ardhshme parlamentare te 25 prillit 2021. Pasi takoi ne Tirane pak jave me pare Jozefina Topallin, ish numrin dy te PD dhe ish kryetaren e kuvendit, zerin me kritik te Lulzim Bashes, me te cilen ndau me shume se 2 ore qendrim koke me koke, diplomatja amerikane Yuri Kim u takua mbremjen e se enjtes me nje tjeter ze kritik, kete here nga radhet e mazhorances, Ditmir Bushatin. Darka e Kim dhe Bushatit ne Shkoder, qytetin ku ai eshte deputet dhe prej drejtimit te te cilit Edi Rama e largoi per ta zevendesuar me nje nga figurat me te kritikuara e po ashtu te akuzuara per korrupsion Ilir Beqajn. Megjithese publikisht nuk u tha se cfare eshte biseduar mes tyre, burimet bejne te ditur se politika dhe situata ne qarkun Shkoder dhe Shqiperi ka qene kryefjale mes tyre. Dek.riminalizimi ka qene nje prej pikave me te rrahura mes tyre, per shkak se Bushati u zevendesua nga Valdrin Pjetri, i cili prej ketij ligji nuk mori detyren. Por perse po e ben gjithe kete fushate dhe po percjell keto mesazhe Yuri Kim, diplomatja e SHBA ne Shqiperi? Ajo ka sinjalizime se k.ri.imi po tenton fort per te hyre fuqishem ne zgjedhje e per te diktuar rezultatin. E meqenese Kim nuk do te takoje kete kontigjent dhe as ata qe jane perfolur per tendera korruptiv, per abuzim me pushtetin, ka zgjedhur ta beje me “kritiket”, ata qe brenda llojit kane thumbuar jo pak. A eshte kjo nje mbeshtetje indirekte? A po paralajmerohet krijimi i nje poli te ri politik? Muajt ne vijim do ta deshmojne kete gje por ajo qe eshte e sigurte ne kete mes, eshte sinjali i forte nderkombetar se lojrat politike Rama – Basha and co, mund te jene drejt fundit per sa kohe mbajne lidhje me “problematiket” e ligjit.