Deklarata b.ombë e Yuri Kim/ Basha urgjentisht: Reforma devijohet nga ata që synojnë kontrollin e…

Ambasadorja e SHBA-ve, Juri Kim nëpërmjet një statusi në tëitter shkroi se ka dëgjuar fjalë se ka një marrëvëshje për reformën në drejtësi.

Në lidhje me këtë ka reaguar fillimisht Rama dhe më pas Basha.

Statusi i Kim

“Shpresoj që fjalët për një marrëveshje prapa krahëve për të vrarë reformën në drejtësi në Shqipëri të mos jenë të vërteta. Reforma është e dhimbshme, e ngadaltë & jo perfekte por është e nevojshme, po bën përparim & duhet të vazhdojë.” @USAmbAlbania Yuri Kim

Statusi i Bashës:

Kryetari Basha riposton deklaratën e ambasadores amerikane për reformën në drejtësi.

Çdo ndryshim kushtetues dhe ligjor në lidhje me reformën në drejtësi nga ky parlament është ilegjitim.

Ndryshime të tilla u shërbejnë vetëm atyre që e përdorin pushtetin për të devijuar dhe për të minuar reformën, për të kontrolluar politikisht dhe për të kapur sistemin e drejtësisë.