Denoncimi / Rilindja operacion “fshesa” në arsim, fla.ken në rrugë mësuesit pa….

Në sistemin tonë arsimor Rilindja ka nisur një operacion të gjerë shkarkimesh nga puna të mësuesve që nuk kanë teserë të Partisë Socialiste.

Denoncimi është publikuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, i cili ka shpërndarë në Facebook mesazhin e një mësueseje.

Ja postimi i Berishës:

Mesuesit i kap fshesa e partise se krimit

Ata zevendesohen me narkomilitante!

Lexoni denoncimin e qytetarit dixhital. sb

Persh jam nje mesuese qe dua te denoncoj rikthimin e e mesuesve jashte profili qe po’ riinstalohet ne shkollat e Mirdites Pasi Na u njoftua per konkurim me dosje, tani po’ Na nxjerrin ne rruge Duke lejuar te japin vetem militante se gjasme jan me me pervoje pune po’ ne fakt me tesen e partisse.Ku do shkojne me kete praktike qe ne Thame shyqyr u sistemua cdo mesues ne profile se kshu dhe femijet Marrin ate qe Duan, tani del teoria e nje mesuesi per gjethe ciklin 9 vjecare, me pretendimin se nuk plotesohet norma. Flm

Flm dhe mund ta vertetoni nga burime edhe te tuat te sigurta por kjo eshte situata, po’ Na bejne me stres, nje mesuese qe ka mbaru professionale frengjisht para 30 vitesh, ka marre universitetin keto 5 vitet e fundit dhe do jape gjuhe, gjeografi, histori e te tjera dhe nderkohe kemi konkuru brenda profilit.

Te plotesohet nje mesuese gjuhe letersie dhe jo 2 te tilla per te nxjerr jashte loje mesuesit e profileve te tjera