Dentistët sigurisht që nuk i tregojnë, por këto janë 6 mënyra të thjeshta për të zbardhur dhëmbët në shtëpi

Xhenxhefil dhe kripë

Çfarë ju nevojitet: xhenxhefil, kripë dhe limon.

Si ta përgatisni: Grini pak xhenxhefil, këtë mund ta bëni më kollaj me rende. Shtoni 1/4 lugë çaji me kripë dhe shtrydhni në të një fetë limoni. Më pas përziejeni  mirë. Aplikojeni atë me një furçë dhëmbësh si normalisht.

Argjilë e bardhë

Çfarë ju nevojitet: argjilë e bardhë

Si ta përgatisni:Thjesht aplikoni argjilën në dhëmbë përmes furçës dhe lajini për rreth 3 minuta. Mos ushtroni shumë presioni por lajini lehtë. Më pas shpëlajeni gojën me ujë të pastër.

Gjethe meteje dhe vaji i arrës së kokosit

Çfarë ju nevojitet: gjethe mente, vaj kokosi

Si ta përgatisni: Grini gjethet e mentes dhe shtojini vajin e kokosi. Përziejini mirë dhe aplikoni përzierjen me një furçë dhëmbësh. Mos përdorni shumë mente, 3-5 gjethe janë më se të mjaftueshme.

Peroksidi hidrogjeni dhe sodë buke

Çfarë ju nevojitet: peroksidi i hidrogjenit, sodë buke

Si ta përgatisni: Përzieni sodën e bukës me peroksidin e hidrogjenit në raport 1 me 2. Përziejeni derisa të formohet një  pastë. Më pas, lehtësisht, lani dhëmbët me të për rreth 3 minuta, dhe më pas shpëlajeni gojën me ujë të bollshëm.

Pluhur kakao

Çfarë ju nevojitet: pluhur kakao dhe ujë ose vaj kokosi.

Si ta përgatisni: Përzieni pluhurin e kakaos me vajin e kokosit ose ujë, deri sa të formohet një pastë. Lani dhëmbët më masën e përftuar, si zakonisht.

Uthull dhe sodë buke

Çfarë ju nevojitet:  sodë buke, uthull molle

Si ta përgatisni: Përzieni 1 lugë çaji uthull molle me 1 lugë sodë buke. Përziejeni  derisa të formohet një masë homogjene. Më pas lani dhëmbët si zakonisht.

Përdorni këto mënyra 2-3 herë në javë për disa javë dhe bëni më pas një periudhë pushimi. Nëse filloni të ndjeni dhimbje ose ndjeshmëria e dhëmbëve tuaj rritet, ndalojeni menjëherë.

Lexo edhe: