Dridhet toka, tërmet i fuqishëm godet vendin. Ja sa ishte magnitudaNjë tërmet i fuqishem me magnitude 6.3 ballë te shkallës Rihter goditi mbrëmë pjesën veriore të Kilit.Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së tha se epiqendra e tërmetit u regjistrua 45 kilometra në veriperëndim të qytetit Ovalle dhe në një thellësi prej 31 kilometrash.Deri më tani nuk ka asnjë informacion mbi pasojat e tërmetit ndërsa shërbimet kompetente kanë lëshuar një paralajmërim për një cunami të mundshëm në bregdetin e Kilit.

Kili ndodhet në të ashtuquajturën “Unaza e Zjarrtë e Paqësorit” e cila karakterizohet nga tërmete dhe vullkane të shpeshta.

Katastrofa e fundit e madhe në Indonezi ndodhi 10 vjet më parë kur një tërmet me fuqi 8.8 ballë sipas Rihterit shkaktoi një cunami në të cilin të paktën 500 persona humbën jetën ndërsa 220 mijë njësi banimi u shkatërruan.