E bujshme, NASA paralajmëron: Nesër kalon pranë tokës asteroid më i madh, çfarë do të shkaktojëNjë asteroid i vlerësuar si akoma dhe më i madh se Ura e Golden Gate në Gjirin e San Franciskos do të përplaset me orbitën e Tokës këtë fundjavë.Shkëmbi hapësinor 2020PP do të takohet me orbitën e Tokës ballë për ballë ndërsa kalon në planetin tonë të Shtunën (23 Janar).Asteroidi gjigand besohet të jetë një prej 1,200 metra në kufirin e tij të sipërm, i barabartë me 370 metra i gjerë, duke e bërë atë më të madh se disa nga monumentet më të famshme në botë, duke përfshirë Urën e Golden Gate.

Ai pritet të kalojë të Shtunën në 11:26, Ora Standarde Lindore. NASA është duke e vëzhguar atë përmes Qendrës së tyre për Studime të Objekteve të Tokës së Afërt në Institutin e Teknologjisë të Kalifornisë.

Astronomët e kanë klasifikuar asteroidin si një asteroid Apollo. Asteroidët e Apollonit kalojnë orbitën e Tokës në një rrugë të ngjashme me atë të një grupi objektesh afër Tokës që ranë në kontakt me planetin në 1862. Grupi i Asteroideve u zbulua në vitet 1930 nga astronomi gjerman Karl Reinmuth.

Do të kalojë me shpejtësi fenomenale gjithashtu, prej 8,36 kilometra në sekondë, ekuivalente me 18,700 milje në orë. Asteroidi klasifikohet si NEO pasi vjen brenda 1.3 njësive astronomike në Diell.

Kjo mund të duket e afërt, por në të vërtetë asteroidi 2020PP do të jetë mbi 4,324,873 milje larg nga planeti Tokë kur të kalojë. /ShkodraNews