E hidhur/ Shuhet krejt papritur aktori i njohur

Është ndarë nga jeta aktori Rutger Hauer i njohur për rolin kryesor në filmin ‘Blade Runner’ të vitit 1982.

Ylli vd.iq të premten në Holandë në moshëm 75-vjeçare, pas një sëmundjeje të shkurtër, konfirmoi agjenti i tij.

Hauer luajti rolin e vrasësit Roy Batty në Blade Runner, i cili u drejtua nga Ridley Scott dhe luajti edhe Harrison Ford.

Funerali i aktorit u mbajt të mërkurën.

Karakteri i Hauer jep një fjalim të famshëm gjatë një përballjeje me Ford në fund të Blade Runner, dialogun që ai thuajse e shkroi vetë.