E RENDE/ Të shtëna me a.rmë, v.riten dy persona, ka të p.lagosur. Ja ç’po ndodh në qytetin e madh, sot ishte ditë e shenjtë

Nje tjeter ngjarje e rende ka tronditur Gjermanine kete te merkure. Dy persona kanë humbur jetën gjatë të shtënave jashtë sinagogës në Halle, Gjermani, raportojnë mediat nderkombetare.

5d9dc6cb20302769c83f7314

I dyshuari ka qëlluar disa herë me a rmë z jarri dhe ka lene te v dekur dy persona dhe ka plagosur disa të tjerë para se të arratisej, raportojnë mediat lokale gjermane, shkruan RT.

Një g ranatë dore u hodh edhe në varrezat hebraike.

Autori besohet të ketë ikur në drejtim të qytetit të Leipzig.

“Sipas informacionit fillestar, dy persona janë v rarë në Halle,” tha një zëdhënës i policisë.

Policia ka këshilluar njerëzit të qëndrojnë në shtëpi ose të gjejnë hapësira të sigurta për t’u fshehur. Ata kanë nisur menjëherë një operacion kërkimi për autorin e k rimit.

Deutsche Bahn ka mbyllur stacionin kryesor të trenit në Halle ndërsa kërkimet vazhdojnë.

Të shtënat ndodhin sot në festën hebreje të Yom Kippur, një ditë pushimi, agjërimi dhe lutje – dhe vlerësohet si dita më e shenjtë e vitit për hebrenjtë.