Futbolli në z.i, ndahet papritur nga jeta legjenda e njohurBota e futbollit eshte në zi pas lajmit se eshte ndare nga jeta në moshën 64-vjeçare, ish-kampioni i Botës me Italinë, Paulo Rosi. Ai ishte i prekur nga një sëmundje e rëndë.071643790-78d3e6c1-40c3-470f-9c67-1375a127d201Lajmi pikëllues është mësuar mesnatën e stome, teksa italiani njihet si hero ii Kupës së Botës së vitit 1982, ku Italia triumfoi në Spanjë.

071644767-69b8c3f3-bbfd-4380-adea-0b7ac2aec8de

Rosi ishte protagonist dhe arkitekt i atij udhëtimi të shkëlqyeshëm. Ai u shpall shënuesi më i mirë i Kupës së Botës dhe në të njëjtin vit ai fitoi Topin e Artë.

071646195-4fc67ed6-49c1-4000-b2d7-1ebd8d98ae80

Për sa i përket karrierës së tij në rang klubesh, 64-vjeçari i ndjerë u aktivizua me Juventusin, Milanin, Veronën, Peruxhian, Komon, Viçencën, etj.