“Ia dolëm”/ Basha zbulon lajmin e madh, çfarë u diskutua në mbledhjen e Këshillit të PD-së

Menjehere pas deklarates se Ilir Metes, Basha ka mbledhur Keshillin e Partise Demokratike.

Basha mësohet të ketë deklaruar se objektivi kryesor i PD-së dhe i opozitës së bashkuar është largimi i kryeministrit Edi Rama, si mënyra e vetme për të garantuar zgjedhje të lira e të ndershme.

“Ne ia dolëm që të ndalojmë procesin fals dhe krim inal të 30 qershorit . Tashmë është e qartë që nuk do ketë zgjedhje lokale pa opozitën”, u shpreh kreu demokrat, duke vënë në dukje se gjithçka ka ndodhur deri tani për frenimin e një procesi krim inal njëpartiak është meritë e drejtëpërdrejtë e qëndresës së shqiptarëve të bashkuar, përtej bindjeve politike.

Basha përforcoi mesazhin kryesor të opozitës se “zgjedhjet pa dekret Presidenti nuk janë zgjedhje dhe se zgjedhjet pa opozitën nuk janë zgjedhje”.

Lideri i opozitës u kërkoi anëtarëve të forumit më të lartë politik vendimarrës të Partisë Demokratike që gjatë gjithë kësaj kohe të rrisin angazhimin publik qytetar në nivelin më maksimal.

“Ne duhet të jemi gati të bëjmë detyrën tonë për të mbrojtur demokracinë dhe rendin kushtetues dhe pët të mos pranuar asnjë proces votimi fallco, në shkelje dhe dhunim të Kushtetutës”, u shpreh zoti Basha, i cili tha se këto javë janë përcaktuese për 10-15 vitet e ardhshme.