Jepet al.armi për cu.nam, vendi nuk do të gjejë q.etësi: Priten tër.mete të forta

Moti i pazakontë duket se ka mbërthyer të gjithë botën.

Gjiri i Papua Guinesë së Re u go.dit nga një tër.met me magnitudë 7.7 ballë, ndërsa tani metereologët paralajmërojnë për një cunam.

Valët gjigande të detit thuhet se do prekin ishujt e Solomonit dhe Papua Guinenë e Re.

“Valë të rrezikshme të cunamit janë të mundshme”, njoftoi Qendra Paralajmëruese e Cunamive të Paqësorit pas tërmetit që goditi rajonin me thellësi prej 127  kilometrash në brendësi të vendit.

Tërmeti goditi vendin mbrëmë rreth orës 11 të natës dhe goditjet ishin aq të forta sa u ndjenë edhe në Australi.