Këtë veprim shumë intim që keni turp ta pranoni, duhet ta bëni patjetër në dush, do habiteni çfarë ndodh të nesërmen

Është e njohur se zhurma e ujit të rrjedhshëm stimulon nevojën tonë për të urinuar. Kush kurrë nuk ka urinuar në dush ose, për shembull, në plazh? Por, para argumentit, shumica e njerëzve refuzojnë të flasin.

Por në vend të kësaj ju duhet të dini se urina sjell disa përfitime. Ajo është dezinfektuese, është sterile dhe absolutisht jo toksike.

Përveç kësaj është gjithashtu e dobishme për shëndetin, pasi ajo përmban substanca shumë të rëndësishme, të tilla si glukoza, aminoacidet dhe elektrolitet. Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë përdorimin e urinës në katër situata specifike.

Në dush: Po, shumica nuk e miratojnë. Ama me sa duket, urinimi në dush, do të ndihmojë në reduktimin e konsumit të ujit. Duhet ta dini se çdo ditë, shkarkimi i tualetit, konsumon rreth pesëmbëdhjetë litra ujë, shkruan ShkodraNews. A i shumëzoni ata pak për çdo banjë, çdo shtëpi, çdo person që popullon tokën? Shiheni në këtë mënyrë, kurseni kohë, ruani ujin dhe ruani letër higjienike, madje kurseni shumë pemë!

Mos u shqetësoni se urina ju vërshon nëpër këmbë, pastaj ju mund të laheni me sapun shumë mirë. Në praktikë ju nuk do të vdisni!

Për të dezinfektuar një plagë: Mund të ndodhë që të lëndoheni dhe të mos keni një dezinfektues të dobishëm, shkruan ShkodraNews. Ne e dimë shumë mirë se sa një infeksion, veçanërisht nëse plaga është e ndotur, mund të jetë i rrezikshëm.

Epo, urina është një dezinfektues i shkëlqyer dhe gjithashtu do t’ju ndihmojë të relaksoheni indet e pjesës së plagosur.

Infeksionet kërpudhore: Edhe në lidhje me infeksionet kërpudhore që shkaktohen në lëkurën tonë, ekspertët këshillojnë të bëni disa tamponime me urinë, ndoshta duke i lënë ata të veprojnë gjatë natës.

Ne jemi të sigurt se shumica prej jush ka mbërritur në fund të artikullit duke qeshur, dikush i habitur dhe pjesa tjetër po ulërasin që kurrë, kurrë, kurrë!

Sidoqoftë, miqtë e mi, urinimi vërtetë sjell këto përfitime! /Përshtati: ShkodraNews