Këto gjëra nuk do t’i shihnit kurrë tek një zonjë franceze

Gratë franceze shquhen për shijen e hollë, stilin e shkëlqyeshëm dhe elegancën e jashtëzakonshme, të qenësishme vetëm për to. Një nga parimet kryesore të imazhit të tyre është sasia e gjithçkaje që ata veshin nga këpucët deri tek makijazhi i tyre. Dhe ka shumë gjëra që mund t’i mësojmë prej tyre!

Ne ju ftojmë të hidhni një sy në cilat koncepte dhe parime është më mirë që të mos i ndiqni, veçanërisht nëse jeni të frymëzuar nga stilet e Sophie Marceau dhe Marion Cotillard.

Geta dhe triko të një ngjyre nudo

Ka shumë këshilla nga stilistët që i referohen trikove ngjyrë nudo si një domosdoshmëri. Sidoqoftë, veshja e tyre për të ecur përgjatë Champs-slysées nuk është gjithmonë një gjë e mirë për t’u bërë.

Këmbët tuaja duhet të jenë ose të zhveshura, në pantallona, ose me geta apo çorape në ngjyra të zeza ose të tjera të errëta. Imitimi i lëkurës së hapur në vendet ku është rroba e veshur është një shenjë e shijes së keqe, sipas zonjave franceze.

Sutjenat me mbushje

Heroina e Charlotte Gainsbourg në Nymfomaniac nga Lars von Trier ka startuar një bum modë për gratë me gji të vogël në Francë. Të kesh gjinj më të vegjël asnjëherë nuk është konsideruar si disavantazh në Francë, por sot, shtimi i gjinjve në mënyrë artificiale dhe duke i bërë ata të duken më të duken më të mëdhenj konsiderohet shije e keqe.

Gratë franceze vërtetojnë se tërheqja e vërtetë nuk varet nga madhësia e gjinjve, por përkundrazi, nga energjia që ka personi. Kjo është arsyeja pse ju duhet të qëndroni larg nga sytjenave të mbushura kur zgjidhni të brendshme femrash. Për të përcjellë një atmosferë sa më franceze, zgjedhni dantellën e butë.

Shumë aksesorë shtesë

Ka një ligj aktiv në modën franceze – sa më shumë aksesorë të keni, aq më të thjeshta duhet të jenë rrobat në përgjithësi. Veshja e një fundi dhe këpucësh shumëngjyrësh, këpucë dhe disa byzylykë së bashku me një gjerdan dhe vathë është një gjë e tmerrshme sipas shumicës së grave franceze.

Si rregull, ju duhet të zgjidhni vetëm një gjë: qoftë veshje e ndritshme, aksesor tërheqës për sytë, apo një çantë ose rrip i ndritshëm.

Logot e gjalla të markave të njohura

© chique.chanel / Instagram © Kates_stylediary / Instagram

Blogerët francezë shkruajnë se besimi i vërtetë fshihet në mënyrën si sillesh, jo në logot e ndritshme në të gjitha rrobat e tua. Kjo është arsyeja pse veshja e këpucëve dhe mbajtja e çantave me logo të dukshme në to është me shije të keqe.

Konsiderohet të jetë me shije edhe më të keqe kur një logo është në disa elementë të pamjes suaj të përgjithshme.

Duhet të vishesh me stilin e qytetit vetëm nëse je në qytet.

Gratë franceze konsiderohen të guximshme nëse përdorin elemente të veshjeve të tyre të plazhit kur ecin nëpër qytet. Nëse jeni me humor veror dhe është ngrohtë jashtë, pse të mos vishni një fustan veror dhe ta përmirësoni pamjen me ndihmën e espadrilleve dhe një kapeleje të gjerë? Gratë franceze nuk ndjehen të turpëruara me veshje të tilla.

Një imazh i përsosur dhe i menduar.

© Pixabay © Pixabay

Një grim i bukur dhe një model i përsosur flokësh është një shenjë e shijes së keqe, sipas grave franceze. Të lënë shtëpinë duke kërkuar të duken sikur do të jenë pjesë e një seti fotografik për një revistë magjepsëse është diçka që ato thjesht nuk e bëjnë.

Grave franceze u pëlqen të kenë një nuancë të pasaktësisë dhe një mospërputhje të lehtë në pamjen e tyre. Një model i flokëve duhet të duket sikur thjesht u kreh në të shpejtë dhe asgjë më shumë. Ajo u jep zonjave franceze një nuancë pakujdesie, të cilën duket se meshkujt e pëlqejnë.

Ato nuk i largojnë njerëzit me një pamje të përsosur, si të ishin kukulla.

Lehtësim i dukshëm i muskujve

© JLo / Instagram © Eastnews

Standardi i artë i stilit të sofistikuar i Brigitte Bardot është ende i gjallë në Francë. Kjo është arsyeja pse zonjat franceze pëlqejnë të përmirësojnë këmbët dhe të kenë bel të hollë në vend që të bëjnë muskuj barku dhe të pasme vetëm për hir të shkëlqimit.

Ëhtë e rëndësishme për to që të mbeten femërore dhe të buta. Një trup i thjeshtë, i këndshëm dhe i hollë është forma ideale në sytë e tyre./Shkolla e suksesit