Kjo nuk pritej/ Na bllokuan negociatat, Parlamenti Europian habit me lëvizjen e re

Parlamenti Europian ka deklaruar se do të bëhet një rezolutë në lidhje me hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Mësohet se Parlamenti Europian do të votojë rezolutën më 24 tetor.

Shumica e vendeve anëtare të BE nuk duan të humbin kohë sepse kanë deklaruar që mos-hapja e negociatave do të ndikojë në uljen e besueshmërisë ndaj BE-së në rajonin e Ballkanit.