Ky infeksion prek të madh e të vogël, shumë shqetësues, ja se si ta luftoni me metodë natyrale

Parazitët e zorrëve, apo siç njihen ndryshe krimbat e barkut, njihen rëndom dhe mund të shfaqen tek çdokush, i madh apo i vogël.

Krimbat prekin zakonisht gjysmën e fëmijëve nën moshën 10 vjeç, por edhe të rriturit. Mungesa e higjienës si moslarja e duarve pasi shkoni në tualet ose kontakti me objekte që mbajnë vezë të krimbave janë dy nga arsyet kryesore që çojnë në shfaqjen e tyre.

Simptoma kryesore e pranisë së këtyre parazitëve është kruajtja në pjesën e poshtme, zona e anusit, e cila përkeqësohet gjatë natës dhe mund të prishë gjumin; zorra mund të jetë e bllokuar dhe si pasojë shkakton probleme me jashtëqitjen; diarre ose gjak në feçe.

POR, çfarë duhet të bëni në raste të tilla? Ja çfarë thonë ekspertët, për bimët-ilaç që mbysin krimbat e zorrëve

Një nga mënyrat:

Grini dy karrota.

Hani ato me stomak bosh në mëngjes.

Mos hani gjë tjetër për mëngjes.

Bëni këtë çdo ditë për një javë për të hequr qafe krimbat e zorrëve./ShkodraNews