Lajm i t.m.errshëm, rrëzohet avioni mbi një ndërtesë. Ka v.i.ktima. ja detajet e paraT.ragjedi në ajer ne keto dite te shenuara.Të paktën 14 persona kanë humbur jeten pasi një aeroplan me 98 persona në bord u rrëzua në Kazakistan, thonë zyrtarët e aeroportit.Ata thonë se avionët “Bek Air” u rrëzua menjëherë pasi u nis nga aeroporti i Almaty të Premten në mëngjes me kohën lokale, duke u përplasur në një ndërtesë.

Të paktën 60 persona kanë mbetur të plagosur, përfshirë fëmijë, të cilët u dërguan në spitale.

Fluturimi Z92100 ishte nisur nga Almaty, qyteti më i madh i Kazakistanit, për në kryeqytetin Nur-Sultan.

Një reporter i Reuters afër vendit të ngjarjes tha se në zonën e përplasjes ka pasur mjegull të rëndë por nuk dihet ende shkaku i përplasjes.

Aeroporti i Almaty tha se kishte 93 pasagjerë dhe pesë ekuipazhë në bordin e avionëve Fokker 100. Një listë e plotë e pasagjerëve të publikuar nga ministria e brendshme e Kazakistanit tha se kishte 85 të rritur, pesë fëmijë dhe tre foshnje në bord, duke mos llogaritur ekuipazhin.