“Largimi i Ramës, i paim.agjinueshëm”, gazetari shqiptar be.fason me deklaratën

Nje nga temat me te nxeh.ta te momentit eshte sigurisht largimi i kryeministrit Edi Rama.
Per kete jane duke komentuar gjere e gjate media jo vetem nga Shqiperia, por edhe nga Evropa.

Në një lidhje telefonike për emisionin ‘Tempora’, Burimi shtoi se në Europë më shumë bujë ka bërë lajmi për shkarkimin e Metës sesa debati për zgjedhjet vendore.

Burimi: Ka dy vjet Shqipëria deri në 2021, për zgjedhje vendore. Dy vjet nuk janë shumë. Në lidhje me këtë debat për mendimin tim steril, këtu në Evropë më tepër shokoi debati për heqjen e presidentit, sesa debati për zgjedhjet vendore.

Meço: Mund të kryhen zgjedhje në këto kushte dhe mund të mbajë Shqipëria në këtë situatë?

Burimi: Në Francë njerëzit kërkuan largimin e Macron, në një demokraci ishte e paimagjinueshme. Këtë që kërmon Basha të bëjë sot është e paimagjiueshme. Një kancelari perëndimore nuk e pranon, sepse po pranuan largimin e Ramës, pranohet edhe largimi i Macronit. Janë të panegociueshme.

Në 2017 pse hyni në zgjedhje zoti Basha?

Ai e dinte fare mirë që zgjedhjet do vidheshin, pse hyri?

Hyri në zgjedhje pse nuk i denoncoi, pse hyri në parlament, apo i pëlqeu.

Sot opozita nuk është e larë nga veprimet e saja. Ajo ka hyrë në një rrugë të dëshpëruara. Rruga e mirë është reforma zgjedhore.