Lëkundje tërmeti edhe në Shqipëri

Lëkundje tërmeti janë regjistruar gjatë natës dhe në orët e mëngjesit në vendin tonë. Lëkundje që tashmë janë pothuaj të përditshme, por për fat me një magnitudë të vogël dhe pa shkaktuar asnjë dëm material.termet

Sipas IGJEUM, në vend vetëm për datën e sotme dhe deri në mëngjes janë regjistruar 5 lëkundje tërmeti.

Lekundja e fundit sipas IGJEUM eshte ajo e ores 08:07 me epiqender ne Lac dhe me magnitude 1.8

Lekundja me magnituden me te forte eshte ajo e shenuar ne oren 07:53 te mengjesit, me epiqender 4 km ne Jug te Lacit dhe me thellesi 25 km.

Ja tabela me lekundjet e regjistruara sipas IGJEUM:

Kujtojme se ndërkohë Turqia po përballet me katastrofën që la pas tërmeti me magnitudë 6.8, me shumë viktima dhe mijëra të lënduar.