Në një shtëpi në Kurbin mbajnë të fshehur…banorët e t.merruar sinjalizojnë policinë, djali i mitur kishte futur…Ne nje shtepi ne Kurbin, policia shkon pas njoftimit te banoreve se aty fshihej dicka e rende.“Në zbatim të planit të masave për shtimin e kontrolleve në të gjithë qarkun Lezhë, me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë k.riminale në fushën e narkotikëve dhe a.rmëmbajtjes pa leje, bazuar në informacionet e marra në rrugë operative se në fshatin Skuraj, Kurbin, një person posedonte në banesë lëndë n.arkotike dhe armë zjarri pa leje, u organizua dhe finalizua operacioni policor i koduar “Skuraj 2”.Si rezultat u bë kapja dhe arrestimi i shtetasit A. M., 17 vjeç, banues në Skuraj.

Gjatë kontrollit të ushtruar në banesën ku jetonte ky shtetas, shërbimet e Policisë kanë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale një sasi lënde n.arkotike të dyshuar c.annabis sativa, e ndarë në doza gati për shitje, një a.rmë z.jarri p.ushkë dhe 50 f.ishekë.

Nga veprimet hetimore ka rezultuar se 17-vjeçari ka çuar në banesë lëndën narkotike, m.unicionin l.uftarak dhe a.rmën e z.jarrit, pa dijeninë e të atit të tij.

Materialet iu referuan për veprime të mëtejshme, Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kurbin