Ne të gjithë e kujtojmë zonjën e Titanikut, por pak e njohin bukurinë e saj kur ishte një vajzë e re

Një nga filmat më të famshëm, që është shndërruar një nga klasikët më të dashur, është “Titaniku”, i luajtur nga aktorë të mëdhenj si Leonardo Di Caprio dhe Kate Winslet.

Filmi tregon një histori të bukur dashurie dhe një nga ngjarjet që shënuan historinë e njerëzimit.

Di Caprio dhe Winslet, megjithatë, nuk janë aktorët e vetëm që vlerësohen nga publiku: Gloria Frances Stewart, e cila luajti rolin e Rose-s së moshuar, ka fituar zemrat e miliona fansave.

Kjo aktore e madhe ka pasur një jetë shumë interesante, një karrierë të veçantë artistike dhe kështu ne duam t’ju tregojmë diçka më shumë për këtë histori.

Gloria Frances Steëart ka lindur më 4 korrik 1910 në Santa Monica të Kalifornisë dhe më pas ka adoptuar pseudonimin Gloria Stewart.

Aktorja filloi karrierën e saj pasi mori pjesë në disa shfaqje në kolegj kur ajo ishte një studente në Universitetin e Berkeley, Kaliforni.

Në vitin 1930 ajo braktisi studimet e tij për të shkuar dhe jetuar me burrin dhe skulptorin Gordon Newell Blair, në qytetin e San Franciskos.

Disa kohë më vonë çifti u zhvendos në Karmel, Arizona, ku aktorja u përzie me shoqërinë artistike dhe filloi të vepronte në teatrot lokale.

Karriera e tij u ngrit kur u transferua në Kaliforni për të studiuar në Artet e Bukura, shkruan ShkodraNews. Gjatë viteve ’30 zyrtarisht filloi karrierën e saj si aktore.

Aktorja filloi të bëhej shumë e njohur dhe u divorcua në vitin 1934 nga burri i saj, i cili nuk e vlerësonte suksesin e saj.

Menjëherë pas kësaj ajo u takua dhe u martua me shkrimtarin e “Roman Escandalos” (1933), Arthur Seekman. Një vit më vonë lindi vajza e tyre.

E etur për të ecur përpara në karrierën e saj, në vitin 1936 ai prishi kontratën që kishte me Universal dhe nënshkroi një tjetër me 20th Century Fox.

Gjatë viteve të luftës, Gloria Stuart ndjeu se ajo duhej të bënte diçka për të ndihmuar vendin e saj dhe kështu ajo u përkushtua për të argëtuar ushtarët e hospitalizuar në spitale.

Në fund të luftës, aktorja iu përkushtua pikturës.

Pas 30 vitesh mungesë në ekranin e madh, Gloria Stuart kërkoi një agjent të ri për t’u kthyer në aktrim, shkruan ShkodraNews. Në vitin 1997 ajo luajti në një nga rolet e saj më të paharrueshme dhe pati shumë sukses.

Falë regjisorit James Cameron, ajo luajti rolin e Rose, një nga të mbijetuarit e ngjarjes tragjike të Titanikut.

Në film ajo ishte një grua 101 vjeçe, ndërsa në jetën reale ajo ishte 87 vjeçe.

Në vitin 2010, Gloria Frances Stewart vdiq në Los Anxheles, Kaliforni, në moshën 100-vjeçare.

Ne e kujtojmë atë me admirim dhe simpati të madhe. /Përshtati: ShkodraNews