Ngjarje e rëndë, v.r.iten brenda Komisariatit dy efektivë. Reagon Presidenti. Dëshmia rr.ëqethëse

4776998_2241_poliziotti_uccisi

Minuta t e rrori e t merri, t r onditet Italia, ku dy policë në Komisariatin e Policisë në Trieste mbetën të v r arë.

4777041_p1

Dy djem që ishin shoqëruar në Komisariat pas një kontrolli rutinë dhe nuk ishin p rangosur, sepse ishin akoma në cilësinë e të shoqëruarve, pasi dyshoheshin se mund të ishin autorët e g rabitjes së një motori, kanë v rarë dy efektivë.

In questura per un furto, uno spara e uccide due agenti

Kur njëri nga të dy i kërkon agjentit të shkojë në tualet, ai e shoqëron duke mos dyshuar se mund të ishte kthyer në v rasës për të mos përfunduar në b urg disa muaj.

4776885_nt2

Sipas dëshmisë së një polici të pranishëm në momentin e ngjarjes, të dy të rinjtë ishin lënë pa pranga. e ndërkohë që ishin në Komisariat, po flisniin për basketbollin para se të q ëllonin. Po qeshnin dhe atmosfera dukej e qetë.

4776885_trieste0

Deri në një moment pasi vëmendja mbi ta ra, dhe njëri u hodh mbi policin, duke i marrë a rmën nga këllëfi në brez brenda një sekonde dhe nisi të shtënat.

4777041_matteo_demenegopierluigi,P20rotta_04200841.jpg.pagespeed.ce.KiN1aoZRKT

Ai gjithashtu qëlloi edhe mbi një polic tjetër dhe i mori edhe atij a rmën.

Pastaj filloi të qëllojë në mënyrë të pakontrolluar, duke arritur të fusë në t error të gjithë Komisariatin.

“Lëvizte në të gjithë stacionin policor, ne nuk mund të lëviznim,” tha policja.

4776885_trieste1

Për efektivët që ishin jashtë ishte bërë edhe më e vështirë të ndërhyhej sepse kishte kalimtarë, një qytet që lëviz, dhe rr eziku ishte i madh.

Teksa ka tentuar të largohet ka plagosur dhe rojen në hyrje të komisariatit, por u p lagos teksa është bllokuar nga forcat e rendit. Djali tjetër që ishte vëllai i autorit, duke përfituar nga kaosi i krijuar u arratis për pak kohë, por u gjet dhe arrestua në katet nëntokë të komisariatit.

4776885_nt

Dy policët e vrarë janë Pierluigi Rotta, 34 vjeç i forcave të policisë speciale dhe Matteo De Menego 30 vjeç punonjës i thjeshtë policie.

Presidenti i Republikës, Sergio Mattarella, ka shprehur dhimbjen për këtë ngjarje të rëndë.