Nuk iku i qetë nga kjo botë, plag.a që që kishte në shpirt regjisori i njohur shqiptarU nda nga jeta diten e sotme regjisroi i njohur Gjergj Xhuvani.Xhuvani nuk ka mundur t’i mbijetonte sëmu ndjes së rëndë nga e cila vuante.Ai është ndarë nga jeta në një spital në qytetin e Romës.

Xhuvani ka qenë një prej regjisorëve më të njohur në vendin tonë dhe ka dhënë një kontribut të madh për kinematografinë shqiptare.

Këtë vit pritej dhe premiera e filmit të tij të ri ‘Liqeni im’. Po sëmundja nga e cila vuante e mëposhtmi dhe nuk mundi t’ia dilte as ta çonte deri në fund filmin e tij.

Gjergj Xhuvani ishte i martuar me aktoren e dashur për të gjithë Luiza Xuvanin. Së bashku ata kanë edhe një djalë Kostandin Xhuvanin, i cili në shkurt të vitit 2014 tronditi gjithë opinionin publik me atë që bëri.

I biri i Gjergj Xhuvanit dhe Luiza Xhuvanit është autori i masakrës së katërfishtë që ndodhi në një lokal te “Rruga e Elbasanit. Ai i mori jetën Edison Jahon, Enea Xhajn, Arbër Demirajn dhe shtetasin italian Gianpaolo Azzola.

Ndërsa kur u morr në pyetje, ai tha se nuk mbante mend asgjë. Nëna e tij, Luiza Xhuvani në atë kohë ishte deputete e Partisë Socialiste dhe menjëherë pas lajmit se i biri i saj u kishte marrë jetën katër persona dha dorëheqjen.

Si asaj dhe bashkëshortit të saj që u nda nga jeta sot iu desh kohë që të riktheheshin në skenë.