O Zot sa e dhimb.shme/ I ra dollapi kokës, 9-vjeçari shqiptar humb jetën në Angli

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në një shkollë në Angli, ku ka humbur jetën një 9-vjeçar shqiptar.

Kjo ndodhi në një klub noti në Shkollën e Great Baddow në Chelmsford të enjten në mbrëmje.

Leo Latifi, i cili nuk ishte nxënës në shkollë, u dërgua në spital ku më vonë humbi jetën.

Mësohet se babai i djalit qe humbi jetën ishte shqiptar dhe nëna, Helena agleze

Mësuesi kujdestar i Shkollës Fillore të Shën Mikailit nderoi nxënësin e saj të vitit të 4-të, i cili tha se ishte një “shkëlqim në shkollën tonë”.

Policia e Essex tha se Leo ishte me anëtarët e familjes kur ra nga një dollap me kyç dhe ky i fundit e zuri poshtë.

Maria Rumsey, mësuese në St Michael, tha se stafi, prindërit, guvernatorët dhe nxënësit ishin “të tronditur dhe tepër të pikëlluar” nga vdekja e Leos.

Ajo tha: “Ai do të na mungojë shumë të gjithëve ne. Ne dëshirojmë t’i shprehim mendimet dhe ngushëllimet e të gjithë familjes dhe miqve të Leos në këtë kohë të trishtuar.

“Leo ishte një “shkëlqim” në shkollën tonë. Fytyra e tij e ndriçoi klasën dhe sytë e tij të të shkathët, blu na bënë të gjithëve të  buzëqeshim.

“Ai ishte një shkencëtar i zjarrtë, i cili vetëm të mërkurën ishte në elementin e tij duke gjuajtur për insekte në fushën e shkollës.

“Leo ishte gjithmonë i etur për të ndarë modelet e tij të krijuara vetë dhe mahniti klasën kur ai solli kryeveprat e përfunduara. Ai kishte një rrjet të gjerë miqsh në klasën e tij dhe të gjithëve do u mungojë shumë.”

Ajo shtoi se shkolla do të mbështeste stafin dhe nxënësit pasi ata arritën të përballonin humbjen.

Shkolla e Mesme Baddow ishte mbyllur të premten përveç se për nxënësit që kishin provime.

Mësuesja Carrie Lynch tha: “Mendimet dhe lutjet e të gjithëve në Shkollën e Mesme Baddow, janë me familjen dhe miqtë e fëmijës që vdiq dje në mbrëmje, në shkollën e tij dhe në klubin e notit”.

Ekzekutivi i Shëndetit dhe Sigurisë tha se po hetonte pranë Policisë Essex dhe kishte qenë në vend.