Pasi ia doli me sukses operacionit në tru, ndahet nga jeta legjenda e futbollitLegjenda e futbollit botëror, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Gazeta “Clarin” bëri me dije se Maradona pësoi arr.est kardiak mëngjesin e së shtunës.Para dy javësh, iu nënshtrua një operacioni për të hequr mpiksjen e gj.akut në tru dhe ia doli me sukses. Maradona kishte personel mjekësor që e mbanin nën vëzhgim në shtëpinë e tij, por nuk ia doli ti mbijetonte arr.estit kardiak.Maradona njihet edhe si El pibe de oro (fëmija i artë) dhe njihet nga shumica si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave. Në vitin 1986, me skuadrën kombëtare të argjentinës fitoi kupën e botës, dhe në vitin 1990 skuadra argjentinase ishte nënkampione botërore. Në vitin 1989, Maradona me Klubin futbollistik të Napolit fitoi Kupën e UEFA-s, dhe në vitet 1987 dhe 1990 u shpallën kampionë të Italise.