‘Populli të marrë ar.m.ët…’ Ja çfarë thotë Fatos Lubonja për deklaratën e Metës: Luf.të…

Analisti e njohur në vend, Fatos Lubonja, në një intervistë të dhënë në neës24 ka komentuar sot edhe pjesën e deklaratës së Presidentit Meta teksa ka dhënë një opinion në lidhje me krizën politike në vend, ku kryefjala është Gjykata Kushtetuese, theksoi se përpl.asja Presidencë-qeveri është në pikën kulminante të ndeshjes.

“Popullit i ngelen tre rrugë; Të marrin ar.m.ët, të bëhen skllevër të një partie, o të ikin”, ndërsa theksoi se ndjen diçka të vërtetë në qëndrimin e presidentit.

Mes të tjerash Lubonja pohon se veprimet që ka bërë kryetari i KED, Ardian Dvorani, janë të telekomanduara dhe se duket qartë se ai ka shkelur Kushtetutën. Analisti po ashtu nënvizoi faktin se në rastin e themelimit të gjykatës Kushtetuese ndërkombëtarët nuk kanë luajtur rolin e arbitrit, ndërsa shton se në rastet kur e kanë bërë kanë gabuar.

Lexo edhe: