Qyteti shkundet nga t.ërmeti, dalin si rrallë herë pamjet nga momenti i frikshëm

Si rrallëherë, janë publikuar pamjet që tregojnë momentin kur një t.ërmet i fortë 6.5 ballë g.oditi sot qytetin bregdetar Niigata të Japonisë.

Lëkundja e fortë ngriti paralajmërimin për c.unami.

VIDEO KETU

Paralajmërime urgjente u dhanë nga autoritetet për qytetarët që të dilnin nga banesat e tyre dhe të shkonin në zona të larta. Shërbimi hekurudhor u pezullua, 10 mijë shtëpi mbetën pa energjie elektrike dhe disa autostrada u mbyllën.

Centrali bërthamor në Niigata u mbyll, ndërsa u dha paralajmërimi për banorët pranë brigjeve detare që të evakuoheshin pasi rrezikoheshin nga cunami. Megjithatë, nuk ka raportime për dëme të mëdha nga tërmeti i fortë.