Reagojnë çamët: Po sikur të marrim flamujtë shqiptarë dhe të shkojmë në Çamëri?

Ndërsa dy shtetet fqinje janë në një gjendje të tensionuar mes tyre për shkak të gjithçka aka ndodhur gjatë këtyre ditëve në Bularat, Shoqata Çamëria ka reaguar në lidhje me shpërthimin e “vorioepiriotizmit” brenda territorit shqiptarë. Përmes një statusi ne facebook, Shiqata Çamëria shkruan se Po sikur të marrim flamujtë shqiptarë dhe të shkojmë në Çamëri, do na mbështesni? Apo do i bëni fresk “vorioepirit” të injorancës suaj?

Reagim i Shoqatës Çamëria: Po sikur të marrim flamujtë shqiptarë dhe të shkojmë në Çamëri e të brohorasim të vërtetën “Çamëria është Shqipëri”? Qendrimi apatrit i të gjithë aparaturës shtetërore është shenja më e qartë se shtetarët shqiptarë s’kanë dinjitet, burrëri, aftësi e mbi të gjitha nuk kanë atdhe. Lejimi i shpërthimit të “vorioepirotizmit” brenda territorit shqiptar, ku policia dhe diplomacia i bën sehir, vërteton atë që kemi thënë përherë: çdo cedim ndaj Greqisë, çdo varrezë që lejohet, sa herë heshtet për çështjen çame, hap orekset e sëmura të nacionalizmit grek.

Shtetarët shqiptarë, po u ka mbetur më e vogla cilësi, sot duhet të reagojnë ashpër, përballë një rasti të paprecedent të rrezikimit të integritetit territorial të Shqipërisë. Ndaj çdo deklarate qesharake të këtyre apatridëve që duan të relativizojnë ngjarjen, ne i pyesim: Po sikur të marrim flamujtë shqiptarë dhe të shkojmë në Çamëri e të brohorasim të vërtetën “Çamëria është Shqipëri”? Do na mbështesni? Apo do i bëni fresk “vorioepirit” të injorancës suaj?