Sekreti i orizit qenka i habitshëm, mos e gatuani kurrë më si deri tani

Ju sjellim me poshte nje recete fantastike per tu ushqyer shendetshem dhe per ta shijuar deri ne fund pjaten.

 Përbërësit2 lugë vaj ulliri;3 kunguj të mesëm të mesëm, të copëtuar;250g domate qershi;1 qepë e vogël e copëtuar imët;1 thelb hudhër, i grimcuar;2 gota oriz;1/3 filxhan lëng limoni;1/3 copë borzilok;1/4 filxhan djathë kaçkavall i imët.

Përgatitja e rizotos me perime

Hidhni dy gota me ujë në një enë, për ta zier në nxehtësi të lartë, e më pas ulni gradualisht nxehtësinë.Ndërkohë, ngrohni gjysmën e vajit në një tigan të madh në  nxehtësi mesatare. Shtoni kungullin e njomë dhe domatet.

Kavërdisini për 2-3 minuta dhe lërini mënjanë në një tas. Nxehni pjesën e mbetur të vajit, shtoni qepët dhe hudhrat sa të marrin ngjyrë të artë. Shtoni orizin, gatuajini bashkë derisa të zbuten pastaj hidhni lëngun e limonit. Shtoni kungujt me domatet.

Lërini të ziejnë. Hiqeni nga nxehtësia. Shtoni sipër borzilokun dhe djathin.