Sh.okohen mjekët, 4-vjeçarja prej muajsh del pozitive me Covid, nisi me ethe dhe shenja, tani…Oh Zot çfarë t.merriEshte e trishte dhe dritheruese historia qe kane publikuar mediat italiane per nje vajze te vogel 4 vjecare.Ajo ka kater muaj e infektuar me Covid-19.Dhe nuk po sherohet. Eshte një ndër rastet më të rralla porsa i përket infeksionit të Covid 19.

Vogëlushja edhe pas 5 muajsh vazhdon të testohet dhe ende rezulton pozitive, duke u përballur çdo ditë me ankthin se kur do jete normal.

Mediat italiane bëjnë me dije se vogëlushja nuk ka infektuar askënd.

Më 24 Mars, vajza e vogël pati ethe, temperaturë të lartë dhe vështirësi në frymëmarrje. Të shqetësuar, prindërit e çuan në spital ku mjekët i siguruan prindërit se ajo nuk kishte probleme me mushkëritë dhe e nisën atë në shtëpi pa e testuar për Covid. Pasi e mbajti në karantinë për 14 ditë, gjate kësaj kohe në trupin e 4 vjeçares nisën të shfaqeshin njolla. Vetëm pas vizitës së dytë në spital ajo u testua dhe doli pozitive me infeksionin e Covid.

Gjatë gjithë kohës që është testuar vajza ka dalë pozitive. Bërja e testeve të tjera do të ishte e dëmshme për shëndetin e saj psikologjik dhe nëna vendosi të shmangë torturat dhe iu drejtua autoriteteve rajonale shëndetësore në Milano

Shef i Mikrobiologjisë në Spitalin e Fëmijëve Bambino Gesù në Romë, ka theksuar se deri më tani studimet në lidhje me këtë drejtim po tregojnë se jo të gjithë pacientët me Covid e shpërndajnë infeksionin.