Sh.përthim i fuqishëm në qendër të qytetit, ka shumë të p.lagosur

Ngjarje e rëndë në Francë.

Nga një sh.përthim i fuqishëm ka shumë të lënduar.

Një bombë ka shpërthyer në qytetin lindor francez të Lyonit, duke lënduar së paku tetë vetë, raporton media lokale.

Ata që u lënduan në shpërthimin në Viktor Hugo Street dukej se kishin pësuar lëndime sipërfaqësore në gjymtyrët e poshtme, thotë një raport.

Ushtarët mbyllën zonën më pas pasi erdhën ekspertët e policisë dhe eksplozivëve, shkruan meganeës.al

Presidenti francez Emmanuel Macron e përshkroi shpërthimin në qytetin e tretë më të madh të vendit si një “sulm”.

Bomba ishte lënë jashtë një furrë në një cep të rrugës, njoftoi një burim i policisë për agjencinë e lajmeve AFP.

Rruga shtrihet në një rrip të ngushtë toke midis lumenjve Saone dhe Rhone në qendrën historike të qytetit.