Shkoi për të bërë testin, modelin shqiptar e mbajnë në spital, dhe i vendosin tuba: Ju lutem mos…Modeli shqiptar Rolando Lekaj, i cili prej disa vitesh ndodhet në Kinë, ka ndarë eksperiencën e tij në përballjen me koronavirusin, por edhe me sistemin spitalor atje.Përmes një statusi në rrjetet sociale ai shkruan se ka bërë testin e parë për koronavirusin, ku ka dalë negativ, dhe po pret përgjigjet e të dytit, për shkak se kishte udhëtuar në një avion me dy persona me koronavirus.Lekaj ndan dhe eksperiencën e tij, si Kina e vendosi nën kontroll virusin, dhe trregon se e kanë mbajtur në spital deri në përgjigjen e testit të dytë.

Postimi i plotë:

Nuk e mendoja kurre ne jete kete perjetim kaq te trishte ne spital, ndjehesh sikure cdo sekond qe merr fryme mund te te vije ai virus i mallkuar dhe te te marre nga kjo bote e bukur ku jetojme me te dashurit tane.

Shpresoj dhe uroj me zemer qe askush nga ju MOS Ta provoje kete ndjesi .

Kshu qe ju bej thirrje Shqipetare te dashur rrini ne shtepi dhe kujdesuni per veten dhe familjaret tuaj dhe MOS dilni Askund per nje periudhe deri sa te qetesohet gjendja.

Ju betohem qe eshte shume here me e rrezikshme se Sa e paramendojme ne mendjen tone.

Ju lutem MOS e merrni si Shaka sps pastaj do jete shume vone…..

Une ne testin e pare dola NEGATIVE Faleminderit ZOTIT.

Sot bera testin e dyte dhe shpresoj dhe ai do dale negative .

Po pyesja doktoret qe pse Po me mbani kaq gjate thjeshte per nje test te thjeshte ?

Thane qe se pari ne avionin qe keni udhetuar nga Gjermania kaq qene dy Paciente te cilet jane ne gjendje te mire tani mbas dy javesh dhe se dyti ky eshte nje virus qe edhe mund Ta keni dhe nuk e kupton dot sps nuk te jep shqetesime sps ke sistemin imunitare te forte dhe per pak kohe mund te ike por problemi eshte sps mund te infektosh shume te tjere rreth teje pa e kuptuar.

Duke qene se jam ne kine dhe ketu tani cdo gje eshte nen kontroll Po ndaj me ju disa Faktore qe ndihmuan kto si popull kaq I madh qe jane te luftojne kete virus dhe te kene kaq pak viktima.

1- sa me shume kujdesje per higjenen

2- izolim total ne shtepi, nje I familjes te dale per te blere gjerat e nevojshme, kure te dale e mira te perdore maske mbrpjtese nese nuk ke beje nje mjete rrethanore dhe perdore.

3- eleminoni levizjet tek njerzit tuaj per pak kohe , dashurine qe keni mund tua shprehni me shume edhe passi te mbaroje kjo situate.

4- Konsumoni sa me shume qajra te ngrohta.

Nje per te gjithe e gjithe per nje eshte koha me shume se cdo here te jemi te bashkuar dhe te luftojme kete armik te padukshem.

Asnje lufte ne history nuk eshte fituar vetem me NJE ushtare  por me NJE USHTRI TE BASHKUAR DHE QE DINE TE PUNOJNE DHE LUFTOJNE NE GRUP.

Kam besimin e plote qe dhe ne si Shqipetare mund te ja dalim nese luftojme te bashkuar dhe zbotojme detyrat perkatese secili.

Zoti e bekofte Shqiperine dhe boten sot e pergjithmone 🙏🙏🙏

Ju pershendes nga Kina 😷