Shkundet toka, tërmet 5.8 ballë. Ka të plagosur

Një tërmet i shkallës 5.8 Rihter u regjistrua në orën 14.25 të mesditës së sotme në Turqi.

Në vendin fqinj, është lëshuar një alarm kur u pa që ndërtesat u dëmtuan dhe banorët u bllokuan ndërkohë që pati edhe të plagosur.

Qendra e tërmetit ishte gjashtë kilometra në jug të qytetit Baklan, i cili ka një popullsi prej 6.800 banorë dhe thellësia ishte relativisht e vogël, jo më shumë se tetë kilometra, sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare.

“Çatitë  u rrëzuan, pati plasaritje të mëdha, disa shtëpi u rrënuan”, tha kryetari i bashkisë së Bozkurt Birsen Celik për NTV. “Nuk ka të vdekur, asnjë të plagosur rëndë”, shtoi ai.

“Ekipet tona janë duke punuar për të vlerësuar dëmin, “tha Zolan.

Ekipet e shpëtimit po nxitojnë në zonë dhe tashmë po bëhen përpjekje për të gjetur qytetarët e bllokuar. Sipas Daily Sabah, pesë minuta para tërmetit u regjistrua një tërmet tjetër me madhësi 4.2.