Shuhet aktori i njohur i kinematografisë, ja mesazhi i familjesNderron jete aktori i njohur i filmave të huaj, Sir Ian Holm.Ai u shua në moshën 88-vjeçare. Lajmin e konfirmoi agjenti i tij në një deklaratë ku thuhej:“Me kèqardhje ju konfirmoj se aktori Sir Ian Holm ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në moshën 88-vjeçare. Ai v.díq në spítal pranë familjes dhe personave që kujdeseshin për të.”

Agjenti konfirmoi se sèmundja e tij lidhej me Parkínsonin. Sir Ian Holm njihet për rolin e Bilbo Baggins në filmin “The Lord of the Rings”. Ai është nominuar edhe për cmim Oscar si trajner në Chariots of Fire. Holm, i cili ka luajtur Dr Willis në “The Madness of King George”, u klasifikua i trajnuar dhe vuri në skenë performanca të ndryshme.

Më vonë në karrierën e tij, punoi më shumë në filma, falë roleve të tij në serialet “The Fifth Element” dhe “Lord of the Rings”.