Teknika e re: Si vidhen makinat e luksit, në vetëm 60 sekonda (VIDEO)

Hajdutët të shfaqur në imazhet e një kamera sigurie jashtë një shtëpie në Brent, në veriperëndim të Londrës, kanë përdorur një mjet të ri teknologjik për të ‘zhdukur’ dy makina të reja luksoze, ndërsa pronarët ishin në gjumë.

Njëri prej tyre, në fakt, ka afruar te dera e shtëpisë një lloj riprodhuesi të sinjalit që kap atë që transmetohet nga çelësat e makinave, dhe e përforcon në mënyrë të tillë që automjetet të hapen me çelësat e veta.

Në pak sekonda, vjedhësit kanë ikur me dy makina me një vlerë totale prej mbi 150 mijë euro. /Shkodranews/

VIDEO—KLIKO KETU