Tër.met i frik.shëm pak çaste më parë, ja ku ishte epiqendra

Një tërm.et i fuqishëm prej 6.4 ballësh ka ndodhur sot afër ishullit kryesor të Filipineve, Mindanao.

Instituti Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara njoftoi se tër.meti u regjistrua rreth tetë kilometra larg qytetit Columbio dhe bazën e kishte 13 kilometra në thellësi të Tokës.

Autoritetet nuk kanë ngritur ndonjë ala.rm për cun.ami, ndonëse Qendra Paralajmëruese e Paqësorit për Cuna.mi, me bazë në Hawai, njoftoi se fuqia fillestare e të.rmetit ishte 6.7 shkallë Rihter.

Filipinet janë ndër shtetet më të goditura nga tër.me.tet dhe vullk.an.et në botë për shkak të shtrirjes gjeografike në të ashtuquajturën “Unazë e zjarrtë”, e cila është zona me aktivitetin më të lartë sizmik në planet.