Tërmeti i fortë shkund ishullin, reagon kryeministri që ndodhej aty për pushime

Një tërmet i fuqishëm ka ndodhur në orën 12:51 me orën lokale të së shtunës në Karpathos.

Sipas një matjeje nga Instituti Gjeodezik i Observatorit Kombëtar të Athinës, dridhjet ishin 4.8 në shkallën Richter.

Epiqendra e tërmetit ndodhej 71 km në juglindje të Karpathos dhe thellësia prej 5 km.

Në deklaratat e tij, profesori Efthymios Lekkas theksoi kategorikisht se nuk ka asnjë arsye për shqetësim. Eshtë  një fenomen shumë normal për rajonin dhe nuk ka asnjë lidhje me tërmetet e fundit në kontinent, si dhe me Kretën.

Ai madje tha se ky tërmet do të jepte tërmete te tjera, të cilat me shumë gjasë nuk ndjehen as nga banorët e Kalymnos.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis, i cili është për një vizitë tre-ditore në ishull, shkroi në Twitter:

“Ne lëvizëm pak në Karpathos, por unë u informova se nuk ka lëndime dhe lëndime”, ka shkruar Kryeministri Kyriakos Mitsotakis në Tëitter, i cili priti me buzëqeshje dhe optimizëm për perspektivat e ishullit dhe vendit. Faleminderit për mikpritjen e tyre! “