Tre tërmete brenda ditës, ja sa ishte magnituda e tyreNjë lekundje tërmeti me magnitudë 4.3 e shkallës Rihter ka goditur pak minuta më pare Turqinë.Sipas autoritetit shtetëror turk për emergjencat, epiqendra ka qenë në Detin Egje, pranë Mugla, në rajonin e Bodrumi.Thellësia e lëkundjeve sizmike ka qenë 63 km.

Po ditën e sotme, Turqia është goditur edhe nga dy tërmete të tjerë me magnitudë 3.7 dhe 3.8 ballë.