Trojka e ambasadorëve, më shumë se një orë në zyrë me Bashën me Bashën, ka lëvizje në Selinë BluPas më shumë se një orë ka përfunduar takimi midis trojkës së ambasadorëve të SHBA, BE dhe Britanisë së Madhe dhe liderit të opozitës Basha.Zëvendësambasadorja e SHBA-ve, Leyla Moses Ones, ambasadori i BE, Luigi Soreca, dhe ambasadori i Britanisë së Madhe, Dunkan Norman ishin në Selinë e PD.Gjithashtu të pranishëm kanë qenë dhe përfaqësuesit e opozitës në tryezën e Këshillit Politik, Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili.