Ushqimi çudibërës për ata që kanë dhjam me shumicë, uau do habiteni me efektet që ka

E keni dëgjuar me shumë gjasa se frutat e thata janë “ilaçi” i trupit të dhjamosur. Konsumimi i tyre me karar cdo ditë, ju bën të ndieni të ngopur dhe ju jep vlera ushqyese të mira.

Hulumtimi i Universitetit Shtëtëror në Luiziana tregon se njerëzit që konsumojnë fruta të thata çdo ditë kanë 25% më pak shanse të jenë të shëndoshë.

Konsumatorët e frutave të thata treguan një indeks më të ulët të trupit dhe nivele më të larta të kolesterolit të mirë.

100 gram fruta të thata në ditë ose 1/3 e filxhanit ju japin shumë vitamina, minerale dhe energjinë e nevojshme përgjatë gjithë ditës.

Këto 2 përbërës, të ziera dhe të marra para gjumit, sigurojnë një mënyrë më të lehtë për të humbur ato kilet e fundit shtesë:

Përbërësit:

2 lugë mjaltë

1 lugë çaji kanellë

250 ml ujë

Në një tenxhere zieni ujin. Shtoni kanellën dhe e lini për 2-3 minuta. Pas kësaj e hiqni dhe teksa ftohet, duhet t’i shtoni mjaltin. Pini një gjysmë gotë para gjumit.