VIDEO/ Djali i vogël lind me ‘këmishë’, mjekët japin deklaratën befasuese: Dukej sikur…

Një video e shpërndarë së fundmi në rrjet tregon momentin kur një foshnjë është sjellë në jetë më anë të një ndërhyrjeje cezariane.Djali në video erdhi në jetë ‘me këmishë’ javën e 36-të të shtatzënisë në një spital në Kinën Lindore.Vogëlushi peshonte 2.5kg.Për gati 2 minuta pas lindjes fëmija nuk mori frymë më mushkëri, derisa mjekët e çan.ë qesen amniotike brenda së cilës ai ndodhej.Mjekët në maternitetin Fujian vendosën që ta nxirrnin nga mitra e nënës së tij bashkë me qesen amniotike pasi zbuluan se ndodhej në një pozicion të rrezi.kshëm.

Një nga mjekët u shpreh: Të porsalindurit zakonisht qajnë direkt pasi lindin pasi sistemi i tyre i frymëmarrjes bie në kontakt me ambient të ri. Por kur ky djalë lindi, akoma brenda qeses amniotike, dukej sikur ishte ende në mitrën e së ëmës.”.Vetëm pasi mjekët e çanë membranën dhe pastruan lëngjet që ndodheshin brenda që ndodheshin brenda sistemit të frymëmarrjes, ai filloi të qante. Dy minuta më vonë se foshnjat që lindin në mënyrë normale.Djali i vogël është ngjizur me metodën In Vitro, por disa javë përpara se të vinte koha e lindjes, nëna e tij pati dhimbje dhe hemorragji dhe e solli në jetë me operacion cezarian.