Zaev çoi vendin në zgjedhje të parakohshme, Gruevski reagon nga arratia: Ai kërkon që të…

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, azilanti Nikolla Gruevski ka komentuar propozimin e kryeministrit Zoran Zaev që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare pas vendimit për mos dhënien e datës për hapjen e negociatave me BE-në.

Sipas tij qëllimi i Zaevit është të demonizojë opozitën, në këtë mënyrë të fitojë mbështetje nga faktori ndërkombëtar.

“Ai është i vetëdijshëm se pa ata, nuk ka asnjë shans që njerëzit ta mbështesin mjaftueshëm sa për të fituar ose për të humbur, dhe në fakt pa fitore të formon qeveri.

Në fakt, lart e poshtë ai do të paraqitet me të njëjtën fushatë dhe me të njëjtat teza para bashkësisë ndërkombëtare, por edhe brenda vetë zgjedhjeve.

Paraqitja e opozitës si një ‘marionetë të frikshme nacionaliste’ në lidhje me integrimet evropian dhe euro-atlantike, ndërsa veten do e prezantonte si engjëll shpëtimtar”, ka shkruar mes tjerash Gruevski.

Kujtojmë se fillimisht u raportua se Zaev do të jepte dorëheqjen, por më pas ai u tërhoq nga ky vendim dhe propozoi mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.