‘Zarifja humbi jetën një orë pasi kishte… ja kush është në gjendje të r.ëndë”

Ndersa nuk ka akoma informacion zyrtar per ta, mediat ne Letoni, konkretisht portali më i madh, Delfi, shkruan se një nga ushtarët e p.l.agosur është aktualisht në r.e.animacion pas o.peracionit.

Lajmin e bëri të ditur Komandanti i Forcave të Armatosura Letoneze, Leonid Kalninsh.

Ai tha se incidenti ndodhi në orën 9.30 të mëngjesit kur u plagosën tre ushtarët shqiptarë. Një orë më vonë, Hasanaj ndërroi jetë. Ndërkohë një tjetër ushtar është në gjendje të rëndë, kurse tjetri është plagosur lehtë.

Nga të dhënat e ushtrisë shqiptare, dy ushtarët janë Klodian Tanushi dhe Julian Kapaj.

Ndërkohë kanë nisur hetimet për ngjarjen dhe janë pezulluar të gjithë aktivitetet në bazë. Deri më tani dihet se ushtarët shqiptarë po neutralizonin një bombë të pashpërthyer.